Atrakcje
Rejman Noclegi ze względu na swoje położenie jest znakomitym miejscem, z którego można wyruszyć na szlaki turystyczne niezależnie od pory roku. Zarówno piesze, rowerowe jak i dla osób zmotoryzowanych. Nie bez powodu Ustrzyki Dolne nazywane są stolicą polskich Bieszczadów.
Dla osób zainteresowanych relaksem i spokojnym odpoczynkiem polecamy zwiedzanie miasta oraz jego najbliższych okolic. W najbliższej okolicy:
szlaki spacerowe
Ekomuzeum „Hoszów-Jałowe”- ścieżka historyczna , licząca około 8 km.
Początek trasy :krzyżówka-Jałowe, gdzie ustawiono mapkę całej ścieżki. Główne atrakcje na trasie to m.in ; kamienne krzyże, ruiny dawnych zabudowań dworskich, stara dzwonnica oraz cerkiew w Jałowem.
Ekomuzeum „Hołe”- szlak eksponujący na przestrzeni 13km walory przyrodnicze, historyczne, architekturę oraz dziedzictwo kulturowe wokół wiosek Romanowa Wola, Dźwiniacz Dolny, Łodyna i Leszczowate.
szlak cerkiewek bieszczadzkich- na obszarze tym współżyły ze sobą cywilizacje wschodu i zachodu, pozostawiając po sobie bogatą kulturę dawnego pogranicza oraz urzekające zabytki przeszłości. Najciekawsze z nich to cerkwie położone w: Równi, Smolniku, Bystrem oraz Hoszowie.
sanktuarium Jasień
Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych
Szlaki spacerowe wokół Ustrzyk Dolnych mają długość 30 km
Szlak czerwony rozpoczyna się nieopodal dworca PKS-PKP. Wiedzie w kierunku szczytu Kamiennej Laworty ( węzeł szlaku czerwonego i zielonego), następnie źródłami Strwiąża i zboczem Małego Króla. Po drodze wspaniałe widoki na Gromadzyń, Orlik, Ustrzyki Dolne, pasmo Żuków i najbliższe tereny Przedgórza Bieszczadzkiego, później na Zaporę w Solinie i część Zalewu oraz dalekie tereny Bieszczadów, a nawet Beskidu Niskiego – czas przejścia bez odpoczynków 4-4,5 godz.
Szlak zielony to szlak łącznikowy pozwalający z Laworty szybko przedostać się na szczyt Małego Króla przez Strwiążyk; stanowi także skrót szlaku czerwonego. Przy dobrej widoczności można zobaczyć pasma Połonin, Gniazda Halicza, Tarnicy i Krzemienia – czas przejścia bez odpoczynków 1 godz.
Szlak żółty swój początek ma nieopodal dworca PKS-PKP. Biegnie w kierunku Gromadzynia wzdłuż ściany lasu, mijając strzelnicę i trasy biathlonowe. Przy skręcie do Równi rozłącza się ze szlakiem niebieskim i prowadzi na Wierch, skręcając przed nim w lewo torem saneczkowym w dół do drogi z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych – czas przejścia bez odpoczynków 2 godz. Szlak niebieski rozpoczyna się od dworca PKS-PKP i prowadzi w okolice przejazdu kolejowego w Brzegach Dolnych. Biegnie przy ścianie lasu modrzewiowego stromym stokiem Kinia w kierunku szczytu Orlik i w dół w stronę Jasienia; łączy się ze szlakiem żółtym – czas przejścia bez odpoczynków ok. 1,5 godz.
Szlakiem cerkiew
Największe skupisko zachowanych i użytkowanych do dziś cerkwi (głównie jako kościoły) znajduje się na odcinku obwodnicy pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Ustrzykami Dolnymi, a więc niejako na pograniczu Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Większość z tych obiektów znajduje się przy głównej drodze, do kilku będziemy musieli nieznacznie zboczyć. Odległość pomiędzy Ustrzykami Górnymi, a Dolnymi to blisko 50km, do tego będziemy musieli dołożyć 25-30km na dojechanie do cerkwi znajdujących się dalej od drogi. Całość nie powinna przekroczyć 80km.
Rejman Noclegi może stanowić dla gości hotelowych znakomitą bazę do uprawiania sportów zimowych.
W Ustrzykach Dolnych znajdują się trzy stoki narciarskie:
„Mały Król” – ok. 700m od hotelu. Jest stokiem łagodnym -dla początkujących. Posiada wyciąg narciarski orczykowy.
Stacja Narciarska Gromadzyń – ok. 3 km. Posiada dwa wyciągi 2-osobowe, orczykowe o długości 700 m (zdolność przewozowa 2400 osób/godzinę), jeden wyciag talerzykowy 1-osobowy o długości 300 m (zdolność przewozowa 350 osób/godzinę) oraz wyciąg mały o długości 200m. Na stoku znajdują się trzy trasy: trasa 1 – 750 m ( posiada homologację 'FiS’ na slalom ), trasa 2 – 800 m, trasa 3 – 900 m. Różnica wniesień wynosi 164 m. Trasy (oprócz nartostrady) są sztucznie śnieżone, ratrakowane oraz oświetlone. Stoki zabezpieczone są przez ratowników GOPR-u i PCK.Stacja jest czynna codziennie od 9:00 do 21:00. Wieczorem przy sztucznym oświetleniu. U podnóża góry znajdują się dwa bary (pizzeria oraz restauracja „U Gały”) mogące zmieścić 200 osób, wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem narciarskim, szkoła narciarska X-Scream oraz 3 parkingi.
Stacja narciarska LAWORTA – ok. 6 km. Posiada trzy wyciągi. Krzesełkowy o długości 1300 m i zdolności przewozowej 1200 osób/godzinę, orczykowy o długości 1250 m i zdolności przewozowej 1100 osób/godzinę oraz orczykowy o długości 300 metrów (dla początkujących) – zdolność przewozowa: 350 osób/h.Trasy narciarskie o długości 1250 m posiadają homologację 'FiS’ na slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 m. Stoki są oświetlone, sztucznie śnieżone i ratrakowane. Stoki zabezpieczane są przez ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR. Do dyspozycji narciarzy wypożyczalnia i serwis sprzętu. Stacja narciarska posiada bardzo dobre zaplecze turystyczne. U podnóża stoku znajdują sie dwa bary mogące zmieścić ok. 300 osób oraz 3 parkingi.
Goście hotelowi mogą skorzystać z oferty dowozu do stacji narciarskich (oraz przywozu spod stoków) na zgłoszenie telefoniczne.
Dla osób zmotoryzowanych polecamy zwiedzanie wyjątkowo pięknych miejsc w Bieszczadach znajdujących się w najblizszej
i nieco dalszej okolicy Ustrzyk Dolnych.
„wielka pętla bieszczadzka„: trasa: Lesko – Baligród – Cisna – Przysłup – Wetlina – Ustrzyki Górne – Smolnik – Lutowiska – Ustrzyki Dolne – Lesko (150 km). Najbardziej malowniczy krajobraz można podziwiać na odcinku Baligród – Ustrzyki Górne – Lutowiska – Czarna.
„mała pętla bieszczadzka” zwana”szlakiem zabytków architektury po bieszczadzkim Pogórzu” na trasie: Lesko – Hoczew – Średnia Wieś – Polańczyk – Wołkowyja – Rajskie – Czarna – Ustrzyki Dolne – Olszanica – Lesko (94 km). W tym przypadku fascynować nas będą zabytki architektury drewnianej i malownicze otoczenie Jeziora Solińskiego na odcinku od Polańczyka do Chrewtu.
Wśród wielu wartych uwagi miejsc szczególnie polecamy:
Wodospad na potoku Hylaty
Jest jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych, którą będąc w Bieszczadach warto zobaczyć. Mamy tutaj wiele niewielkich spadów wodnych, mnóstwo pięknych kaskad i progów, jednak wodospadów nie ma tu zbyt dużo, szczególnie tych wyższych (jak na bieszczadzkie warunki).
Wodospad położony jest nieopodal Zatwarnicy. Ma 8 metrów wysokości, otaczają go kamieniste brzegi i skałki.
Nasiczniański Potok
jak sama nazwa wskazuje, znajduje się nieopodal, oraz na terenie wsi Nasiczne. Jest to wioska, położona na trasie z Berehów Górnych do Dwernika. Najciekawszy fragment potoku, znajduje się ok. 1 km przed Nasicznym oraz około 300-400 metrów przed pierwszymi zabudowaniami Nasicznego, jadąc od strony Berehów.
Miejsce jest niezwykłe, urzekające. Wyżłobione progi skalne „leżące” w poprzek potoku, tworzą malownicze przełomy i wodospadziki. Brzegi, na przemian to z jednej, to z drugiej strony, są strome i wysokie, niejednokrotnie w całości skaliste. Pochylające się nad potokiem drzewa, tworzą miejscami zielony tunel, którego dnem z wielkim szumem przebijają się wody potoku.
Sine Wiry
to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450ha, znajdujący się na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój i Polanki. Na rezerwat ten przypada kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina, oraz południowe stoki wzgórza Połoma (776m n.p.m.) porośnięte głównie lasem bukowo-jodłowym. Najbardziej charakterystyczną, jedną z najpiekniejszych i najłatwiej dla turysty dostępną częścią rezerwatu jest przełom Wetliny przebijajacej się przez liczne progi skalne u stóp Połomy. Rezerwat to wielkie bogactwo flory, oraz żyjącej tu fauny. Miejsce bardzo piękne, bogata roślinność i dla szczęściarzy olbrzymie borowiki (prawdziwki), rosnące czasem wprost na ścieżce.
Bieszczadzka kolejka wąskotorowa
jest dziś jedną z atrakcji turystycznych Bieszczadów. Istnieje dzięki grupie pasjonatów tworzących Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej-Majdanie, która utrzymuje ruch pociągów na trasie: Wola Michowa – Balnica – Solinka – Żubracze – Cisna – Dołżyca – Przysłup. Kursuje one głównie w okresie wakacji od 1 lipca do końca sierpnia.
Zachęcamy do przejażdżki trasą prowadzącą przez malownicze tereny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego na odcinku od Woli Michowej do Przysłupia. Stąd – z przełęczy widokowej – będziemy mogli podziwiać połoniny, pasmo graniczne i obszary chronione Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Polecamy ponadto:
Bieszczadzki Park Narodowy
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (największy skansen w Polsce)
Muzeum Historyczne ( z kolekcją ikon oraz pracami Zbigniewa Beksińskiego) w Sanoku
kirkut i synagoga w Lesku
zalew soliński
szybowisko w Bezmiechowej (na szczycie Kamionka-631m)